Laboratorium konfliktu – relacja z zajęć

Na przygranicznym terenie miało miejsce trzęsienie ziemi, które odsłoniło tajne laboratorium. Pięć państw, rywalizujących o dominację na kontynencie wysłało tam swoich agentów. Wszyscy zniknęli bez śladu. Przed urwaniem sygnału zdążyli podzielić się informacją, że opracowana w laboratorium technologia może zapewnić przewagę krajowi, który ją zdobędzie...

Tak zaczyna się „Laboratorium konfliktu” - gra, którą w zeszły czwartek (28.09.2023) zamknęliśmy cykl wakacyjnych szkoleń w Biurze Karier UŁ. 

Nauka przez doświadczenie 

Zadanie zespołów jest stosunkowo proste. Jako przedstawicielki i przedstawiciele rządów fikcyjnych państw mają zdobyć jak najwięcej punktów. W tym celu mogą wymieniać posiadane zasoby, zawiązywać sojusze, przekonywać inne kraje do przyjęcia swojego ustroju lub wykorzystać zdolności specjalne, które pozwalają na sabotowanie działań innych. 

Laboratorium konfliktu - wakacyjne szkolenia 2023

Gra jest dynamiczna, wymaga dobrego zarządzania czasem, skutecznej komunikacji i umiejętności selekcjonowania informacji. Zwłaszcza, że co jakiś czas pojawiają się informacje od wywiadów, szpiegujących pozostałe Państwa. 

Co najważniejsze - pozwala na sprawdzenie się w praktycznym działaniu. To do graczy należy podjęcie decyzji i radzenie sobie z ich konsekwencjami. Również w kontekście tytułowego konfliktu. 

Od zabawy do refleksji 

Jak w każdej grze szkoleniowej, w „Laboratorium konfliktu” zabawa jest punktem wyjścia do omówienia. W tym wypadku - źródeł konfliktów i sposobów na radzenie sobie z nimi. 

Grupa, która wzięła udział w czwartkowych zajęciach, utrudniła to przejście. Nie tylko wyjątkowo zgodnie współpracowała, ale – przez spore fragmenty rozgrywki - szukała rozwiązań, odpowiadających na potrzeby każdej ze stron. Mało tego – nikt nie uległ pokusie zaszkodzenia rywalom, sabotując ich wysiłki! Na szczęście (z trenerskiego punktu widzenia) - pojawiły się także drobne trudności, które ułatwiały wprowadzenie koncepcji koła konfliktów Moore’a i skupienie się na konkretnych zachowaniach. 

Laboratorium konfliktu - wakacyjne szkolenia 2023

Więcej szkoleń 

Wakacyjny cykl szkoleń za nami. Co dalej? Jeszcze w październiku pojawią się nasze warsztatowe propozycje na najbliższe miesiące. W najbliższych tygodniach skupiamy się przede wszystkim na Targach Pracy na UŁ (na które serdecznie zapraszamy 26 października), ale od listopada wracamy z rozbudowaną ofertą szkoleń. Śledźcie naszą stronę i social media, żeby być na bieżąco. Warto też zarejestrować się w Portalu Rozwoju Kariery, gdzie będą dostępne formularze zgłoszeniowe na poszczególne warsztaty.