Studenckie Czwartki - podsumowanie semestru zimowego 2023/2024

11 stycznia zamknęliśmy cykl Studenckich Czwartków w semestrze zimowym 2023/2024. Za nami cztery popołudniowe spotkania z Modelem 4K. Ćwiczyliśmy komunikację, kreatywność, krytyczne myślenie i kooperację.

Studenckie Czwartki to nasza szkoleniowa propozycja dla osób, które chcą połączyć studia i pracę z rozwijaniem kluczowych kompetencji. W ciągu roku akademickiego organizujemy cykl warsztatów, na który zapraszamy poza standardowymi godzinami pracy Biura Karier UŁ. W każdym semestrze odbywa się jedna edycja, na którą składa się kilka spotkań. To krótkie warsztaty (na ogół 2-3 h), wprowadzające w podstawy danej tematyki.

W semestrze zimowym 2023/2024 motywem przewodnim był Model 4K.

Model 4K

U podstaw modelu leży założenie, że zmiany na rynku pracy zachodzą tak szybko, że tradycyjny sposób nauczania, oparty o gromadzenie wiedzy i wąską specjalizację, nie zda egzaminu w zderzeniu z realiami. Autor koncepcji, Jeremy Lamri, zwraca uwagę, że niezbędne dla odniesienia sukcesu będzie stałe rozwijanie kompetencji, które w najmniejszym stopniu są zagrożone automatyzacją. Na podstawie analiz opracowań, dotyczących kompetencji przyszłości, Lamri wymienia 4 umiejętności, które wydają się niezbędna dla odnalezienia się na rynku pracy. To komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie i kooperacja, czyli "4K", od których pochodzi nazwa modelu.

Warsztaty, które zrealizowaliśmy w ramach Studenckich Czwartków w ostatnich tygodniach, wykorzystywały gry i aktywności, pozwalające na ćwiczenie kluczowych zdolności, wskazanych przez Lamriego.

Część 1. Komunikacja (16 listopada)

Zaczęliśmy od warsztatów, poświęconych komunikacji. Grupa zmierzyła się z zadaniami, wymagającymi radzenia sobie z rozproszonymi informacjami. Najpierw - z grą, która polegała na ułożeniu na planszy geometrycznego wzoru z otrzymanych kart. Później - z zabawą, do rozwiązania której była niezbędna sprawna wymiana danych. Oba ćwiczenia były punktem wyjścia do zastanowienia się nad czynnikami, wpływającymi na efektywną komunikację w zespole. 

Część 2. Kreatywność (7 grudnia)

Drugie zajęcia to spotkanie z kreatywnością. Wykorzystaliśmy szereg gier i zabaw, rozwijających myślenie poza schematami. Szukaliśmy nowych zastosowań dla znanych przedmiotów, zastanawialiśmy się, jakie rzeczy nas dziwią, bawiliśmy się skojarzeniami, łamaliśmy zasady i sprawdzaliśmy w działaniu alternatywne podejścia do rozwiązywania problemów. W ciągu 3 godzin przeszliśmy przez ekspresowy mini-trening twórczości, oparty o metodę 5 kroków Agnieszki Bieli (przełamywanie barier - nowa perspektywa - budowanie skojarzeń - twórcze przekształcenia - rozwiązywanie problemów).

Część 3. Krytyczne myślenie (14 grudnia)

Kolejne zajęcia były okazją do ćwiczenia w praktyce krytycznego myślenia. Rozmawialiśmy o dezinformacji i fake newsach, tropiliśmy najbardziej powszechne błędy poznawcze i - jak zawsze - wykorzystywaliśmy angażujące metody do zanurzenia w doświadczeniu. Jedną z nich była łamigłówka, oparta o słynną zagadkę Einsteina - w naszym wypadku sprowadzoną do uniwersyteckich realiów.

Część 4. Kooperacja (11 stycznia)

Ostatnie spotkanie to kolejna gra, pozwalająca na naukę przez zabawę. Tym razem osoby uczestniczące w warsztatach reprezentowały prastare klany, walczące o przetrwanie w niegościnnym terenie. Każda z osad dysponowała fragmentami mapy, które - po skompletowaniu odpowiedniego układu - umożliwiały dotarcie na nieznany kontynent, stwarzający szanse na rozwój społeczności.

I choć w tym wypadku grupa musiała przełknąć gorzką pigułkę (żadnej z drużyn nie udało się zrealizować zadania), niepowodzenie było dobrym punktem wyjścia do refleksji nad tym, jak usprawnić współpracę w przyszłości.

Więcej o Studenckich Czwartkach

Studenckie Czwartki wrócą do naszej oferty w semestrze letnim. Tematy szkoleń opublikujemy w drugiej połowie lutego. Zachęcamy do zajrzenia na stronę projektu, na której znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.

Jeszcze więcej propozycji warsztatów i szkoleń znajdziecie w zakładce, poświęconej programom szkoleniowym Biura Karier UŁ.

W najbliższym czasie szczególnie polecamy Waszej uwadze dwie opcje:

23 stycznia (10.00-13.00) Zasada 3Z: Zakoduj, Zapamiętaj, Zastosuj - ZAPISY*

25 stycznia (17.00-19.00) Rozmowa rekrutacyjna - ZAPISY

*Zapisy są dostepne w Portalu Rozwoju Kariery (bk.uni.lodz.pl). Wymagana wcześniejsza rejestracja darmowego konta.