W dżungli negocjacji - relacja z zajęć

Sześć plemion, walczących o przetrwanie w Amazonii. Ograniczone zasoby, presja czasu i rywale, starający się przeprowadzić wymianę po jak najkorzystniejszych dla siebie cenach. W czwartek (17 sierpnia) odbyły się warsztaty „W dżungli negocjacji”, realizowane w ramach wakacyjnej oferty Biura Karier UŁ.

Lato to zły czas na robienie zajęć dla studentów i studentek? Nic z tych rzeczy! W sali szkoleniowej przy Lumumby 14 pojawiła się grupa osób, zainteresowanych pracą nad swoimi umiejętnościami negocjacyjnymi.

W dżungli negocjacji 2023

Po krótkiej rundce, która umożliwiała lepsze poznanie się uczestników i uczestniczek, przeszliśmy do głównego punktu spotkania – gry szkoleniowej „Magneto”, która przenosi zespoły w sam środek amazońskiej dżungli.

Magneto

Zasady są proste: poszczególne drużyny reprezentują plemiona, które starają się przetrwać w niełatwych warunkach. Każde z nich dysponuje zasobami i strzępkami informacji, co – przynajmniej w teorii – ma ułatwić przygotowanie się do negocjacji z innymi osobami. Wymianę utrudniają nie tylko niepełne dane, ale też presja czasu. Transakcje trzeba zamknąć w maksymalnie 45 minut. Mało tego – na odległym targowisku czeka kupiec, który skupuje surowce, ale tylko w wyznaczonym limicie czasu.Jak poradziły sobie osoby uczestniczące w warsztatach? Całkiem nieźle!

W dżungli negocjacji 2023

Pojawiały się różne strategie i pomysły na zwycięstwo. Niektórzy analizowali dostępne opcje, inni od razu rzucili się w wir negocjacji, bazując na intuicji. Nasza sala szkoleniowa przypominała tropikalny rynek, na którym towary przechodzą z rąk do rąk, a transakcje są przyklepywane co kilka minut.

Jak w każdej grze pojawili się zwycięzcy, choć wszystkie zespoły mogą mówić przynajmniej o umiarkowanym sukcesie. Każda grupa zdążyła dokonać transakcji na targowisku przed upływem czasu. Dwie z nich zdobyły premie za szczególnie udaną sprzedaż. Plemiona przetrwały, a taki był podstawowy cel rozgrywki.

W dżungli negocjacji 2023

Uporządkowanie wiedzy

Kolejnym krokiem było omówienie gry. Zastanawialiśmy się między innymi nad tym, co pomagało, a co przeszkadzało w udanych negocjacjach. Szukaliśmy też drobnych usprawnień, rozkładając grę na kolejne etapy, od przygotowania do rozmów, przez pierwsze próby sprzedaży po reagowanie na zmieniającą się sytuację na rynku.

Uzupełnieniem był moduł wiedzowy, zawierający przykłady wybranych strategii negocjacyjnych i charakterystykę najpopularniejszych stylów negocjacji.

W dżungli negocjacji

Biuro Karier UŁ i gry

W Biurze Karier UŁ stawiamy na aktywne formy pracy. Chcemy, żeby nasze szkolenia były okazją do wchodzenia w interakcje, praktycznego doświadczenia i dobrej zabawy. W realizacji tego celu świetnie sprawdzają się gry i narzędzia szkoleniowe. „Magneto” to jeden z kilku tytułów, które posiadamy w trenerskiej biblioteczce przy Lumumby 14.

Okazja do sprawdzenia się w innych grach już niebawem – po część z ich sięgniemy jesienią w ramach Studenckich Czwartków (szczegółowy kalendarz szkoleń w semestrze zimowym 2023/2024 pojawi się w październiku). Jeśli działacie w kole naukowym lub organizacji studenckiej, możecie skorzystać z oferty dla grup zorganizowanych w naszym programie Aktywni Mogą Więcej (aktualizacja tematów szkoleniowych na nadchodzący rok akademicki również w październiku).

W dżungli negocjacji

Kolejne warsztaty

28 września zapraszamy na ostatnie w tym sezonie wakacyjne szkolenie. „Laboratorium konfliktu” to angażująca gra, w której pięć państw rywalizuje o dominację na kontynencie. Odkrycie tajnego laboratorium na przygranicznym terenie stwarza nowe możliwości w wyścigu technologicznym. Problem w tym, że pozostałe rządy również chcą zdobyć wyniki badań…

Gra jest punktem wyjścia do refleksji nad konfliktem, jego rodzajami i tym, jak sobie z nimi radzić. Szczegółowe informacje i zapisy w Portalu Rozwoju Kariery.