Zakończenie XI edycji Projektu Mentorskiego UŁ

Uroczyste zakończenie XI edycji Projektu Mentorskiego odbyło się 20 czerwca w Pałacu Biedermanna. Było to wyjątkowe spotkanie, podczas którego studenci i mentorzy mogli wymienić się doświadczeniami z trwającej pół roku współpracy w parach mentorskich oraz celebrować wypracowane sukcesy. Doskonałym uzupełnieniem finału Projektu było wystąpienie Łukasza Klaba, CEO Animalhotels, który opowiadał o tym czym tak naprawdę jest proaktywna postawa i przedsiębiorczość.

Podczas spotkania podsumowującego XI edycję Projektu Mentorskiego głos zabrała prorektor ds. współpracy z otoczeniem UŁ, dr hab. Agnieszka Kurczewska, prof. UŁ:

Projekt Mentorski to nasza flagowa inicjatywa, pokazująca jak chcemy widzieć Uniwersytet Łódzki, czyli jako miejsce, wokół którego tworzy się społeczność składająca się z obecnych studentów, wykładowców, absolwentów i wszystkich przyjaciół uczelni, osób które chcą działać wspólnie. Wokół Uniwersytetu Łódzkiego powstała bardzo prężnie działająca społeczność. Projekt Mentorski jest szczególny. Pokazuje jak w ciągu kilku miesięcy można się rozwinąć, jak ważne są rozmowy. Gratuluję wszystkim studentom, że przeszliście przez tę drogę. Myślę, że nauczyliście się więcej niż wam się wydaje i że będziecie sięgać do tego doświadczenia bardzo często w swoim życiu. Co więcej, badania i doświadczenie pokazują, że osoby, które kiedyś były mentee często stają się później mentorami. Na pewno cześć z Was w przyszłości odda to co dzisiaj dostaje. Ogromne podziękowania kieruję do mentorów. Poświęcacie swój cenny czas, dzielicie się swoim doświadczeniem, traktujecie studentów po partnersku.

O Projekcie Mentorskim UŁ

Uniwersytet Łódzki konsekwentnie od wielu lat dba o budowanie i utrzymywanie trwałych relacji z absolwentami, oraz zachęca ich do powrotu do macierzystej uczelni poprzez udział w różnorodnych działaniach i dedykowanych wydarzeniach. Program Absolwent VIP, autorska i innowacyjna inicjatywa Uniwersytetu Łódzkiego, w ramach którego realizowany jest Projekt Mentorski jest częścią tej strategii.

Założeniem Projektu jest włączanie wybitnych Absolwentów UŁ - ekspertów ze świata biznesu, polityki, mediów i kultury w proces rozwoju osobistego oraz rozwoju kariery zawodowej najbardziej aktywnych studentów. Projekt Mentorski Uniwersytetu Łódzkiego jest jednym z najdłużej realizowanych programów mentoringowych na polskich uczelniach.

Jak przebiegał proces mentorski?

Proces mentorski obejmował często kilkanaście spotkań w okresie od stycznia do czerwca 2024 r. zarówno online jak i stacjonarnie. W tym czasie pary mentorskie najpierw poznawały wzajemne oczekiwania, wspólnie wyznaczały cele a następnie planowały działania na najbliższe pół roku. Niektóre pary mentorskie kontynuują współpracę także po oficjalnym zakończeniu projektu, realizując nowe wspólne projekty.

W tegorocznej edycji Projektu udział wzięło 35 mentorów i mentorek oraz 45 studentów i studentek. Na przestrzeni ostatnich 11 lat ze wsparcia mentorów skorzystało ponad 375 studentów. Do grona mentorów należy blisko 100 Absolwentów VIP, wielu z nich rokrocznie bierze udział w projekcie.

Pełna lista par mentorskich XI edycji

Mentorzy o Projekcie Mentorskim

Refleksjami, doświadczeniami na temat pracy w parach mentorskich podzielili się zaproszeni mentorzy.

Dla mnie bardzo ważne było ułożenie naszych spotkań, aby były systematyczne i odbywały się często, co dwa tygodnie. Dzięki temu mogłyśmy sobie wzajemnie zaufać. Niesamowite jest to, że mogę dzielić się swoim 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Zbierałam to doświadczenie między innymi po to, aby podzielić się nim z tobą Kasiu. Mogłam odpowiadać na twoje pytania, poszerzać horyzonty, pokazywać różne perspektywy. Dzięki temu możesz wybierać, sprawdzać, co jest dla ciebie, możesz iść własną ścieżką

Agnieszka Czechowska, właścicielka firmy szkoleniowo-coachingowej, współpraca z Katarzyną Szucką, studentką psychologii.

Patrzę na Projekt Mentorski, w którym uczestniczę prawie od początku, jako wyraz zaufania do mnie, uznania mojego doświadczenia, które mogę wykorzystać w relacjach z młodymi ludźmi. Projekt jest niezwykły przez to jak wiele osób różnych profesji, doświadczeń zawodowych jest w niego zaangażowanych. To nie jest tak, że ze współpracy mentoringowej czerpie tylko mentee. Mentor także ma wiele korzyści. Każda edycja jest inna, każdy mentee jest inny. Zawsze szukam nowych dróg porozumienia, komunikacji, metod współpracy. W tym roku z systematycznych spotkań w projekcie przeszliśmy na współpracę stałą, Antoni pracuje u mnie w firmie i mam nadzieję, że będzie pracował nadal

Krzysztof Garbacz, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej w Łodzi, PKO Bank Polski, współpraca z Antonim Chedą, studentem finansów i rachunkowości.

Studenci o Projekcie Mentorskim

Poprosiliśmy także studentów o podzielenie się swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami dotyczącymi udziału w projekcie. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału wideo, w którym tegoroczni mentees opowiedzą dlaczego warto skorzystać z szansy na rozwój pod okiem mentora.

Zgłoś się do XII edycji Projektu Mentorskiego UŁ

Kolejna, XII edycja Projektu Mentorskiego UŁ wystartuje w październiku 2024 r. Zapraszamy studentów wszystkich wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego do rozpoczęcia przygody w projekcie. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z mentorem, wypełnij formularz zgłoszeniowy. Poinformujemy Cię o rozpoczęciu rekrutacji!

Jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądały poprzednie edycje Projektu Mentorskiego UŁ, zapraszamy na stronę projektu.

XI edycja Projektu Mentorskiego – fotorelacja

Materiał: Magdalena Paszko, Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Bartosz Kałużny (CKiPR UŁ)