PRAKTYKI SZKOLENIOWE

Myślisz o pracy w sali szkoleniowej? Chcesz sprawdzić się jako trener/ka? Lubisz jasne zasady i ambitne wyzwania? Jeśli odpowiedź brzmi "tak", zgłoś się do programu praktyk szkoleniowych.

Inicjatywa jest skierowana do osób studiujących na Uniwersytecie Łódzkim. Rok studiów i kierunek nie mają dla nas znaczenia. Ważny jest Twój pomysł na siebie i gotowość do pracy.


Podczas praktyk szkoleniowych:

  • Projektujesz własne warsztaty - w obszarze, który Cię interesuje
  • Korzystasz ze wsparcia doświadczonych trenerów: konsultujesz pomysł, otrzymujesz pomoc merytoryczną podczas przygotowań i rozwojową informację zwrotną na koniec
  • Elastycznie zarządzasz swoim czasem - na starcie umawiamy się na zakres godzin i terminy spotkań, to Ty decydujesz, czy chcesz spędzić z nami 50 czy 200 godzin
  • Większość zadań możesz realizować zdalnie, w wygodnym dla siebie miejscu i czasie
  • Możesz korzystać z otwartej oferty szkoleniowej Biura Karier UŁ poza kolejnością (nie dotyczy finansowanych ze środków zewnętrznych projektów)

Czego oczekujemy w zamian:

  • Wspierasz inicjatyw Biura Karier UŁ: pomagasz w promocji naszych warsztatów i włączasz się w organizację większych projektów szkoleniowych (oznacza to pomoc w badaniach porzeb szkoleniowych zimą - najczęściej w styczniu - oraz obecność w Biurze i pomoc w otwarciu szkoleń w ramach Akademii Kompetencji - wiosną)
  • Jesteś proaktywna/proaktywny - to program, który daje dużo swobody, ale wymaga zaangażowaniai wychodzenia z inicjatywą (w myśl zasady: wyciągniesz z niego tyle, ile włożysz)

W trakcie semestru jesteśmy w stanie przyjąć na praktyki maksymalnie 2 osoby. Wysłanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się do programu. Program nie ma charakteru finansowego - Ty nie płacisz za mentoring, my nie przewidujemy wynagrodzenia za udział w praktykach. 

 

Czas praktyk szkoleniowych wspominam bardzo pozytywnie! Pamiętam, że główną motywacją do tego by rozpocząć była chęć sprawdzenia siebie podczas prowadzenia szkoleń oraz weryfikacja tego, jak się z tym czuje i przede wszystkim czy to dla mnie 😉. Cudnie gdy mamy możliwość w sposób praktyczny zweryfikować swoją przyszłą drogę zawodową wśród niesamowicie wspierających osób, na które możemy liczyć! Przepiękny czas!

- Martyna Dębska (semestr letni 2022/2023)

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Aby wysłać zgłoszenie do programu, wypełnij formularz dostępny TUTAJ.

Ważne: do zapisów użyj uczelnianego adresu email.

 

Nie przewidujemy takiej opcji. Nasze działania są skierowane przede wszystkim do osób, które studiują. W wakacje dostęp do tej grupy jest ograniczony. Dlatego jeśli decydujesz się na udział w praktykach pracujesz z nami w trakcie roku akademickiego: w semestrze zimowym lub letnim.

Temat zależy od Ciebie i Twoich zainteresowań. Nie ma dla nas znaczenia, czy będą to warsztaty motywacyjne, szkolenie dotyczące współpracy, czy zajęcia podczas których pokażesz 5 aplikacji, które przydadzą się w kontekście budowania marki osobistej. Na naszej stronie znajdziesz relacje z dotychczas realizowanych szkoleń - możesz poszukać inspiracji i sprawdzić, jakie wątki poruszamy najczęściej.

Jeśli uznasz, że chcesz poruszyć niszowy temat, opiekun praktyk prawdopodobnie nie będzie w stanie podpowiedzieć Ci wiele, jeśli chodzi o treści. W dalszym ciągu będzie jednak w stanie podzielić się z Tobą wiedzą o tym, jak planować proces szkoleniowy i aktywności grupy. Choć warto pomyśleć też o promocji warsztatów - im bardziej uniwersalny temat, tym większa szansa, że zbierzemy grupę.

Opiekun pomaga Ci na różnych etapach pracy. Zaczynacie od rozmowy o Twoich potrzebach i wstępnym pomyśle na szkolenie. Później spotykacie się cyklicznie (w Biurze lub na MS Teams), żeby krok po kroku przybliżyć Cię do realizacji szkolenia. Na spotkaniach omawiacie postępy i trudności, konsultujesz swoje pomysły i otrzymujesz merytoryczne wskazówki do pracy. Pomiędzy spotkaniami dostajesz zadania rozwojowe, które wykonujesz w wygodnym miejscu i czasie (ale w określonym terminie). Podczas szkolenia opiekun towarzyszy Ci w charakterze superwizora - obserwuje sposób, w jaki prowadzisz zajęcia i na tej podstawie udziela Ci rozwojowej informacji zwrotnej.

Nie. Szkoła trenerów to długotrwałe przedsięwzięcie, w którym pracujesz w grupie innych osób. Na ogół spotykacie się przez kilka-kilkanaście zjazdów, w trakcie których realizujecie i omawiacie ćwiczenia, wchodzicie w interakcje i pracujecie na procesie grupowym. Praktyki, które oferujemy nie zastąpią tego procesu. Przypominają raczej proces mentoringowy albo tutoring, gdzie krok po kroku przybliżasz się do wyznaczonego na początku celu.

Nie, praktyki szkoleniowe to bezpłatna inicjatywa. Traktujemy ją jako okazję na inwestycję w siebie i barter: Ty dostajesz wsparcie, które na ogół jest niedostępne w trakcie studiów za darmo, w zamian - wspierasz nasze działania (w sensownym wymiarze czasu - nikt nie będzie oczekiwał od Ciebie pracy na etat za darmo).

Nie. Praktyki są zaplanowane na cały semestr z kilku względów. Po pierwsze: chcemy, żeby były wartościowe. Nie ma sensu, żebyś pojawiał(a) się u nas dzień w dzień - nie mamy dla Ciebie tylu szkoleniowych zadań (a nie będziemy oczekiwać od Ciebie wsparcia administracyjnego). Po drugie: pomiędzy spotkaniami z opiekunem masz zadania do wykonania, które wymagają refleksji i czasu. Po trzecie: dajemy Ci elastyczność w zarządzaniu swoim czasem. Jest zupełnie ok, jeśli w jednym miesiącu poświęcisz 4 godziny, a w innym 20.

Zakładamy 1-2 spotkania w miesiącu. Każde z nich trwa od 30 do 90 minut.

W trakcie roku akademickiego realizujemy kilka większych projektów szkoleniowych.

Jeśli dołączysz do nas w semestrze zimowym, będziemy oczekiwać pomocy przy prowadzeniu badania potrzeb szkoleniowych: publikowania informacji o badaniu w grupach studenckich, kontaktu z Twoją grupą wydziałową, przygotowania materiałów dla Centrum Promocji UŁ itp.

W semestrze letnim organizujemy Akademię Kompetencji, w której odbywa się kilkanaście szkoleń. To (prawdopodobnie) 2 tygodnie, gdy potrzebujemy pomocy z otwieraniem szkoleń, zaopiekowaniem się osobami prowadzącymi, przygotowaniem i sprzątaniem sali szkoleniowej. Nie oczekujemy obecności w trakcie całego wydarzenia, ale licz się z tym, że poprosimy Cię o 4-5 dni, w których będziemy potrzebować pomocy.

Tak. Nic nie stoi na przeszkodzie - o ile możesz zrealizować je w ciągu semestru zimowego lub letniego w proponowanej przez nas formule.

Jeśli będziesz go potrzebować, nie ma problemu. Dodatkowo, jeśli będziemy zadowoleni ze współpracy, możesz otrzymać od nas rekomendacje na LinkedIn.

Kontakt

Jędrzej Szynkowski-  psycholog, doradca zawodowy, absolwent Szkoły Trenerów Biznesu Akademii SET i certyfikowany moderator Design Thinking. Specjalista ds. szkoleń w Biurze Karier Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii twórczości, innowacji społecznych i wykorzystaniu gier w edukacji. Na blogu i portalach branżowych pisze o kreatywności, planowaniu kariery, rozwiązaniach społecznych oraz psychologii.

Kontakt: jedrzej.szynkowski@uni.lodz.pl

Biuro Karier UŁ

ul. Lumumby 14

Powrót na główną stronę